KOLTUK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Koltuk temizliği nasıl yapılır

Koltukların uzun süre temiz kalması ve kir tutmaması için en az haftada bir defa elektrikli süpürge ile her yerini vakumlama yapınız.
Elektronik eşyalarda (televizyon, bilgisayar v.s) görüldüğü üzere yapışan tozların koltuğunuzda da olduğu düşünülürse ki elektronik eşyalardan daha çok elektriklenme üreten koltuk kumaşları bu tozlar alınmadığı takdirde zamanla kumaştan aşağıya geçim süngeride toplanır ve zamanla da kullanımdan oluşan, mesela en basit su dökülmesi sonucu oluşan lekeler koltuk içinde biriken tozlar su ile birleşir sonrasında çamurlaşma daha sonrası ise kötü bir görüntü bu durumda yapılacak en kötü işlem koltuğu ıslak bez ile silmektir.

Silmek geçici bir çözümdür ıslaklık ile sadece kiri daha diplere gönderisiniz fakat buda çözüm değildir.

En başta da dediğim gibi bu tozların en az haftada bir defa vakumlanması gerekir. Bu uygulama sadece kirden koruma yöntemidir.  Yılda bir defa profesyonel bir yıkama yapılması gerekmektedir.

Sadece toz değildir koltuğu kirleten, özellikle terli olarak yazın mutlaka koltuklara oturulmaktadır vücutta bulunan kirler yağlar koltuğa bulaşmaktadır buda hijyenik olarak sağlıklı olmayıp bakteri oluşumuna yol açmaktadır.

Ve en son olarak da koltuğa dökülen boya etkisi olan gıda ve kimyasallar meyve suyu, çay, kahve, oje, tutkal gibi sonuçta ne kadar titiz davranılsa da koltuklarımız zamanla kirlenir önlemek ve temizlemek asla mümkün değildir.